Berente Ági:Angyalok könyve


Nincs nehezebb dolog a világon,mint mások alázatos elfogadása. Mit gondolsz?A másik véleménye, hozzáállása, életmódja, nemi hovatartozása, öltözködési stílusa, haja színe… Soroljam?Úgyis tudod, miről beszélek.Na jó, egy kicsit folytatom.Szóval nem tetszik, ahogy a „másik” neveli a gyerekeit,ahogy berendezi a lakását,ahogy beszél, ahogy hallgat, ahogy véleményez, ahogy vásárolni szokott, ahogy barátot választ magának. Az élet csupa nem tetszikek tömege. Csupa nem elfogadás. Mert miért más a másik, miért nem gondolkodik ugyanúgy, mint én, miért olyanföldhözragadt, vagy miért olyan istenhívő a szentem?Miért lett ennyire más a gyerekem,mint szerettem volna;hogy lehet ilyen,meg nahát egyáltalán…ne arra menjen,sokkal többre is vihetne…Igaz, mindannyian többrevihetnénk,de nem ez a cél.Mindenkiben ott a cél,a saját célja,melyről másnak halvány fogalma sem lehet.Senki nem mondhatja meg a gyerekének,mi legyen belőle,senki nem kényszeríthet senkit semmire,mivel az irány mindenkiben ott lapul.Amelyik gyermekben hagyják ezt kirajzolódni,az a gyermek rátalál természetesmódon,és boldog lesz,bármit tesz is élete folyamán.Ki mondhatja meg,hogy ne bárpincérnek vagytáncoslánynak állj,ha neked ott van dolgod?Senkinek nincs joga útirányt szabnia,egyedül bensőd, a benned élőkisfickó (Isten) igazíthat el.Akkor is,ha ez a környezetednek nem tetszik.Ez az elfogadás.És ez a nehézség azéletben.A legnagyobb nehézség.Úgy is szeretni a családtagjaidat, munkatársaidat,szomszédjaidat, a boltieladókat, a vezetőidet, hogy egészen más szokások közt élnek.Akik ha nem olyanok, mint te, inkább elfordulsz, mert ez sokkal könnyebb és egyszerűbb, mint megérteni, delegalább elfogadni, hogy a világ annyiféle, ahány ember lakja. Mert a szálak kibogozása sokkal több energiátkövetel, mint az elfordulás. Hát ezért tartunk ott, ahol. Nem a különbözőségekkel van a gond, hanem azok nem elfogadásával.Ezért vagyunk annyira betegek. Testileg és lelkileg. A gyógyulás pedig itt kezdődik.Amikor rájössz,hogy minden belőled indul, és ér vissza oda.Mert ugyanolyan szeletke vagy a lélektengerben,mint párod, gyereked,az utcán kolduló ember,beosztottad,főnököd,orvosod, a nagy tudású hatalmasságok, vagy a ma született csecsemő.A lelkek nem rangsorolhatók. Nincs kevésbé értékes, vagy sokkal fontosabb.


Az életben van állandóság − ami pillanatnyi −, és van változás − ami örök. Ha elfogadod a változást, megszűnnek az elvárásaid, s boldog leszel e földön.Ha pedig mersz változtatni, és megérzed az új illatok adta lehetőségeket, másokat is boldoggá tehetsz.

Szilvási Lajos


- Te mikor szerettél belém? (...)
- Amikor nem tudtam, melyik a te szád és melyik az enyém.

Müller Péter


Ez a másikkal való széttéphetetlen egység kérdése. Hogy szeretem, és vele akarok lenni, vele akarok szenvedni, és vele akarok meghalni - mert számomra nagyobb gyötrelem, ha eltépik tőlem a szerelmemet, a lelkemhez, testemhez tartozó lényt, mint vállalni vele bármilyen poklot és szenvedést.

Hioszi Tatiosz


Ha valakivel találkozol, gondolj arra, hogy a találkozás mögött ezer és ezeregy ok rejlik. Minden emberi kapcsolat szent egymásra találás. A másik emberben önmagad másik felét ismered fel, minden vonásában saját vonásaidat látod meg. Amit róla gondolsz, magadról gondolod. Amit vele teszel, magaddal teszed. Amit róla képzelsz, azt magadról képzeled. Mindaz, amit neki kívánsz, egy napon veled fog megtörténni.

Ady Endre


Ma megbódulok friss testedtől,
Mint tubarózsa illatától,
Ma szeretlek és fájdalmasan
Rejtenélek el a világtól.

De ha holnap ifjabbat látsz majd,
Erősebbet, szebbet, delibbet,
Te, forró, kedves, kívánkozó,
Megmaradsz-e hűnek, szelídnek?

Csorba Győző


kápráztató-szép színeim fakulnak.